Lim og fugemasse vælges efter de flader, der skal samles eller tætnes. Sika Tooling Agent N 1 liter er til den beskrevne opgave, hvor materialer, forbehandling og hærdning skal passe sammen.
Sådan er produktet udført
Glittemiddel til at skabe en glat overflade på Sikaflex® fugemasser. Sika® Tooling Agent N er et vandbaseret, opløsningsmiddelfrit glittemiddel til Sikas elastiske fugemasser og lime. Kompatiblel med de fleste overflader. Skader ikke frisk påført fugemasse/lim. Har ikke en agressiv virkning på maling. Anvendelse: Sika® Tooling Agent N er udviklet til at glitte nypåførte fugemasser og lime fra Sika. Ved test har Sika® Tooling Agent N ikke vist effekt på maling og andre almindeligt anvendte overflader. I kritiske tilfælde anbefales det imidlertid at kontrollere kompatibilitet ved test, især med frisk og/eller vandbaseret maling. Dette produkt er kun egnet til erfarne professionelle brugere. Test med faktiske underlag og betingelser skal udføres for at sikre materiale kompatibilitet.
Funktioner i brug
Påføring: Sika® Tooling Agent N kan sprøjtes direkte på overfladen og bearbejdes med en glittepind. En anden type anvendelse er at glitte overfladen med en glittepind, der tidligere er nedsænket i Sika® Tooling Agent N. Viskositeten Sika® Tooling Agent N kan justeres ved at tilføje lidt rent vand. Luk beholderen stramt til efter hver brug. Opbevaring: Uåbnede beholdere kan opbevares mellem 5 °C og 25 °C. Åbnede containere skal bruges inden for få uger. Nedbrydning af produktet vil medføre i vækst af mikroorganismer og en efterfølgende ubehagelig lugt. I sådanne tilfælde er produktet skal bortskaffes.
Materialerne er udgangspunktet
Ved limning, fugning og reparation er det de overflader, der skal behandles, som styrer produktvalget. Forarbejde og eventuel grunder hører med til den samlede løsning. Planlæg også adgangen til samlingen og den foreskrevne hærdning, så delene kan blive i den ønskede position gennem arbejdet.
Forbered fladerne før arbejdet
Se på underlagets materiale og produktets krav til rengøring, primer og temperatur. Ved en reparation kan rester fra den gamle samling påvirke forarbejdet. Planlæg også adgang til at lægge og efterbehandle fugen, og lad produktet hærde efter den angivne vejledning.





Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.