Lim og fugemasse vælges efter de flader, der skal samles eller tætnes. Sikaflex 591 sort 300 ml patron er til den beskrevne opgave, hvor materialer, forbehandling og hærdning skal passe sammen.
Sådan er produktet udført
Sikaflex®-591 er en multifugemasse og lim til marine opgaver. Den er velegnet til elastiske, vibrationsdæmpende fuger og kan anvendes til mange inden- og udenbords fuge og limopgaver, samt under og over vandlinjen. Sikaflex®-591 klæber godt til materialer, der normalt anvendes i marine sektoren. Fri for isocyanater, opløsningsmidler, PVC, pthalather og tinkatalysatorer. Let at anvende og bearbejde.
Materialerne er udgangspunktet
Ved limning, fugning og reparation er det de overflader, der skal behandles, som styrer produktvalget. Forarbejde og eventuel grunder hører med til den samlede løsning. Planlæg også adgangen til samlingen og den foreskrevne hærdning, så delene kan blive i den ønskede position gennem arbejdet.
Forbered fladerne før arbejdet
Se på underlagets materiale og produktets krav til rengøring, primer og temperatur. Ved en reparation kan rester fra den gamle samling påvirke forarbejdet. Planlæg også adgang til at lægge og efterbehandle fugen, og lad produktet hærde efter den angivne vejledning.





Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.