Når et rør eller en forbindelse skal skifte retning, kan et vinkelstykke samle føringen på mindre plads. Denne bøjning fra Guidi er til den beskrevne overgang og skal passe til delene på begge sider. Denne udførelse har en vinkel på 90°, som bestemmer retningen videre i forbindelsen. Her får du udvendigt gevind på 1 1/2″.
Bronzeudførelse fra Guidi
Denne Guidi-fitting er udført i bronze. Materialet skal ses sammen med tilslutningerne, når du vælger dele til bådens installation.
En ændret retning i rørføringen
Vinkelstykket flytter retningen på forbindelsen og kan dermed tilpasse installationen til pladsen i båden. Det er forbindelserne på begge sider, der skal stemme med de øvrige dele. Ved udskiftning kan den rigtige vinkel hjælpe med at bevare den eksisterende placering af rør eller slanger.
Få retningen til at passe i installationen
Se på den plads, der er til rådighed, før du vælger vinkel og tilslutninger. En ændret retning påvirker også, hvor de næste rør eller slanger kommer til at ligge. Ved reparation er det en hjælp at sammenligne både gevind, vinkel og den gamle dels samlede form.





Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.