Gas og gear skal kunne betjenes gennem et kabel, der passer til både kontrolboks og motor. Dette kontrolkabel fra Ultraflex er til den beskrevne kabelserie og længde, når du skal udskifte eller etablere forbindelsen. Denne længde er 11 fod og vælges efter føringen eller brugen på båden.
Til OMC, Johnson og Evinrude efter 1979
C14-typen er i produktoplysningerne angivet til Johnson, Evinrude og OMC efter 1979. Det oplyste slag er 75 mm.
Udførelse til marinebrug
Kontrolkablet har en plastbetrukket udførelse i rustfrit stål. Leverandøren angiver modstandsdygtighed mod UV-lys og saltvand. Føringen skal følge kabeltypens anvisning, så der er plads til bevægelse ved motor og betjening.
Forbind betjeningen med motoren
Kontrolkablet overfører bevægelsen fra betjeningen til den funktion på motoren, kabeltypen er beregnet til. Endernes udførelse og kablets slag er derfor lige så væsentlige som længden. Når et eksisterende kabel udskiftes, er typebetegnelsen et nyttigt udgangspunkt sammen med motorens og kontrolboksens dokumentation.
Beregn hele kabelruten
Mål efter kabelproducentens vejledning, og tag højde for føring og bevægelse ved motoren. Kabelserien skal passe til endernes tilslutninger; samme længde gør ikke to forskellige serier udskiftelige. Ved udskiftning er den gamle typebetegnelse og motorens model gode udgangspunkter.





Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.